Įsigijus grynaveislį augintinį neretam smalsu išbandyti ir parodų ringą. Apsilankius parodoje viskas gali atrodyti gana paprasta: šuo pastovi, pabėgioja ir štai išrenkamas laimėtojas. Kad ir kaip lengva viskas atrodytų, tai yra gana sudėtingas „reiškinys“, reikalaujantis tam tikro pasiruošimo.

Visų pirma, vertėtų apsilankyti parodoje tiesiog kaip žiūrovams (rekomenduojama apsilankyti su savo augintiniu, išsirinkus nedidelę parodą, jei įmanoma, po atviru dangumi). Parodoje susirinksite naudingos informacijos apie veislės rodymo specifiką, susipažinsite su kitais veislės augintojais jau patyrusiais parodose. Taip pat turėsite galimybę įsigyti parodinį pavadėlį, kurio Jums prireiks bandant savo jėgas ringe.

Antras žingsnis turėtų būti ringo dresūra. Nors iš pirmo žvilgsnio nieko sudėtingo atlikti nereikės, tačiau atsidūrus ringe gali pasirodyti kitaip. Tad galite rinktis:

  • Apsilankyti parodoje ir pamačius kaip tai daroma, bandyti išmokyti augintinį patiems.  Šio būdo teigiama pusė – šuniukas dirba su savo šeimininku, tai stiprina ryšį tarp šeimininko ir šuns. Neigiama pusė – išmokyti šuniuką tikrai nėra taip lengva. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo paprasta, bet labai lengva padaryti klaidų.
  • Apsilankyti ringo dresūros mokykloje, kur apmokys Jus ir šuniuką . Teigiama pusė – šuniukas vis dar dirba su šeimininku ir stiprina ryšį. Taip pat patyręs treneris matys šuniuko silpnąsias puses ir pamokys, kaip jas paslėpti. Neigiama pusė – pasirinkus nepatyrusį trenerį šuniukas gali būti tik sugadintas, tad rinktis reikėtų labai atsakingai.
  • Atiduoti viską į vedlio rankas, ir leisti šuniuką išstatinėti jam. Teigiama šio pasirinkimo pusė, jog šuniukas bus socializuojamas. Šeimininkams nereikės taip stipriai baimintis, kad blogai ringe pasirodys patys, ko pasekoje įvertinimas gali būti prastesnis. Neigiama pusė- nepatyręs vedlys, gali sugadinti šuniuko rezultatus, sunaikinti norą dirbti.

Kai šuniukas apmokytas, išlieka ir kailio paruošimo parodai problema. Parodos ringe vertinamas ir šuns kailis, jo kokybė, todėl kailio paruošimas yra labai svarbus. Nors jūsų augintinis ir atrodo švarus, yra šukuojamas kartą per savaitę, bet prieš parodą jį teks išmaudyti. Čia vėlgi galite rinktis, ar apsiimsite patys tai daryti, ar kreipsitės į profesionalų kirpėją, o galbūt jums sutiks padėti Jūsų augintinio veisėjas?

Ruošiantis sudalyvauti parodoje yra ko išmokti ne tik augintiniui, bet ir jo šeimininkui. Patys tikrai geriau jausitės parodoje, jei išmanysite bendrą parodos tvarką, būsite susipažinęs su taisyklėmis.

Parodą sudaro dvi dalys – tai veislių ekspertizė ringuose ir pramoginė dalis.

Veislės ekspertizė

Pagal šunų bei veislių kiekį parodoje yra išskiriamas skirtingas ringų kiekis. Kiekviename ringe dirba kitas teisėjas. Be teisėjo ringe dirba dar du asmenys: asistentas, užrašantis teisėjo diktuojamą šuns aprašymą bei kviečiantis šunis į ringą, ir sekretorius, išduodantis numerėlius ir diplomus.

Visi ringai yra sunumeruoti, tad prieš parodą reikėtų pasitikrinti, kuriame ringe ir kokiu laiku bus vykdoma jūsų veislės ekspertizė. Atėjus prie jums skirto ringo iš sekretorės turėtumėte paimti savo šuns numerėlį. Jei pats jo neprisimenate jį atsiimsite pasakę šuns dokumentinį vardą. Pagal šį numerėlį ir būsite pakviesti į ringą.

Šuns rodymas ringe taip pat turi taisykles. Ringe šuo laikomas visad iš kairės. Įėjus į ringą visi tos klasės šunys išsirikiuoja prieš teisėją arba ten kur nurodo asistentas. Kai teisėjas paprašo šuns judesys rodomas ratu, judant prieš laikrodžio rodyklę. Teisėjas ar jo asistentas pakviečia po vieną šunį arčiau, kad galėtų jį aprašyti. Šuo pastatomas prieš teisėją. Jis greičiausiai paprašys parodyti judesį ir kiekvienam šuniui atskirai, tiesia linija pirmyn ir atgal (judant nuo teisėjo ir atgal į jį ) ir ratu. Visas kitas šuns rodymo subtilybes pramoksite ringo dresūros pamokėlėse.

Į ringą dalyviai kviečiami pagal lytį ir pagal klases. Veislės ringą visada pradeda patinai.

Į klases šunys skirstomi pagal amžių:

  • Šuniukų – šunys nuo 4 iki 6mėn.
  • Mažylių – šunys nuo 6 iki 9mėn.
  • Jaunimo – šunys nuo 9 iki 18mėn.
  • Pereinamoji – šunys nuo 15 ik 24 mėn (ši klasė skiriama tik veislės klubo ir tarptautinėse parodose).
  • Atvira – šunys nuo 15mėn.
  • Darbinė – šunys nuo 15mėn (dalyvauja tik tie šunys, kurie turi darbinį diplomą).
  • Čempionų – šunys nuo 15mėn (dalyvauja tik tie šunys, kurie turi čempiono diplomą).
  • Veteranų – šunys nuo 8 metų.

Aprašymo metu teisėjas kiekvienam šuniui suteikia įvertinimą. Šuniukų ir mažylių klasėje jie gali būti: labai perspektyvus, perspektyvus, mažai perspektyvus, neperspektyvus. Šiose klasėse titulai neskiriami. Palyginamas geriausias klasės patinėlis ir geriausia tos pačios klasės kalytė, ir vienas jų gauna teisę rungtis „Geriausio šuniuko / mažylio parodoje“ rungtyje pramoginėje programoje.

Visose kitose klasėse galimi įvertinimai: puikiai, labai gerai, gerai, patenkinamai, be įvertinimo, diskvalifikacija.Dėl titulo varžosi tik šunys gavę aukščiausią įvertinimą – puikiai.

Kokius titulus galite gauti priklauso nuo to, kurioje klasėje registruotas Jūsų augintinis. Galimi titulai pateikiami žemiau esančioje lentelėje.

TrumpinysTitulasKas gali varžytis dėl tituloParodos
JNJaunimo nugalėtojasJaunimo klasės šuo, įvertintas „puikiai” ir užėmęs klasėje I vietąRegioninėse, tarptautinėse parodose
LT JN’ (metai)Lietuvos jaunimo nugalėtojasTarptautinėje parodoje „Lietuvos nugalėtojas“
Kl. JN‘ (metai)Klubo jaunimo nugalėtojasVeislės klubo parodose
BALT. JN‘ (metai)Baltijos jaunimo nugalėtojasTarptautinėje parodoje „Baltijos nugalėtojas”
LT CACKandidatas į Lietuvos grožio čempionusPereinamosios, atvirosios, darbinės ir čempionų klasių šunys (kalės), įvertinti „puikiai” ir užėmę savo klasėje I vietąVisose parodose
CACIBKandidatas į tarptautinius grožio čempionusŠunys (kalės), iškovoję LT CAC titulusTarptautinėse parodose
R.CACIBRezervinis kandidatas į tarptautinius grožio čempionusŠunys (kalės), iškovoję LT CAC titulus (išskyrus iškovojusį CACIB titulą) ir II vietą užėmęs šuo (kalė) iš tos klasės, kurioje buvo suteiktas CACIB titulasTarptautinėse parodose
NParodos nugalėtojasLT CAC titulus iškovoję šunys (kalės)Regioninėse, tarptautinėse parodose
LT N’ (metai)Lietuvos nugalėtojastarptautinėje parodoje “Lietuvos nugalėtojas“
Kl. N’ (metai)Klubo nugalėtojasVeislės klubo parodoje
BALT N’ (metai)Baltijos nugalėtojasTarptautinėje parodoje „Baltijos nugalėtojas“
VNVeteranų nugalėtojasVeteranų klasės šuo (kalė), įvertintas „puikiai” ir užėmęs I vietąRegioninėse, tarptautinėse parodose
LT VN‘ (metai)Lietuvos veteranų nugalėtojasTarptautinėje parodoje „Lietuvos nugalėtojas”
Kl.VN” (metai)Klubo veteranų nugalėtojasVeislės klubo parodoje
BALT.VN‘ (metai)Baltijos veteranų nugalėtojasTarptautinėje parodoje „Baltijos nugalėtojas“
BOBVeislės nugalėtojasŠunys ir kalės, iškovoję atitinkančius parodos rangą „Jaunimo nugalėtojo”, „Nugalėtojo” ir „Veteranų nugalėtojo“ titulusVisose parodose
BOSGeriausias kitos lyties atstovasIškovoję atitinkančius parodos rangą „Jaunimo nugalėtojo”, „Nugalėtojo” ir „Veteranų nugalėtojo“ titulus priešingos lyties šunys, nei šuo, iškovojęs BOB tituląVisose parodose

Tad jei iškovojote titulą savoje klasėje, nepabėkite nuo ringo. Jums dar teks keliautį į palyginimą su kitų klasių nugalėtojais ir rungtis dėl aukščiausių titulų.

Pramoginė programa

Pasibaigus veislių ekspertizėms ir išrinkus geriausius veislių atstovus, viename dideliame ringe yra pradedama „Geriausio parodoje“ dalis. Šią parodos dalį pradeda Jaunųjų vedlių konkursas. Tada renkama geriausia pora (dalyvauja du vienos veislės šunys (šuo ir kalė), priklausantys vienam savininkui), veislynas (dalyvauja  mažiausiai trys bet kurios lyties vienos veislės to paties veisėjo išveisti šunys, mažiausiai iš dviejų skirtingų vadų), reproduktorius (dalyvauja šuo ar kalė ir mažiausiai trys bet kurios lyties jo/jos palikuoniai iš mažiausiai dviejų skirtingų vadų). Po visų šių konkursų prasideda geriausio parodoje šuns rinkimai. Iš pradžių išrenkami 3-5 geriausi šuniukų klasės atstovai ( čia dalyvauja visų veislių atstovai išrinkti geriausiais šuniukų klasėje). Po to renkami 3-5 geriausi mažylių klasės atstovai (čia dalyvauja visų veislių atstovai išrinkti geriausiais mažylių klasėje). Tada ringe pasirodo geriausi veteranai ir išrenkami 3-5 geriausi veteranų klasės atstovai. Po to į ringą kviečiami geriausi jaunimo klasės atstovai, ir vėl gi išrenkami 3-5 iš jų. Po geriausio jaunimo šuns rinkimų prasideda atranka į Geriausio parodos šuns konkursą, čia varžosi šunys gavę BOB titulą. Atrankos vyksta pagalFCI (Fédération Cynologique Internationale) grupes. Kiekvienoje iš 10 FCI grupių yra išrenkami 3-5 grupės nugalėtojai, bet tik užėmę pirmąją vietą gali varžytis Geriausio parodos šuns konkurse. Išrinkus geriausius visų FCI grupių atstovus į ringą dar pakviečiami FCI nepripažintų veislių atstovai ir taip pat išrenkami 3-5 nugalėtojai. Ir galiausiai į ringą pakviečiami tie 10 šunų, atstovaujančių jau ne tik savo veisles, bet kartu ir FCI grupes. Iš šių 10 šunų išrenkami 3-5 geriausi parodos šunys.

Ar verta laukti pramoginės programos? TAIP! Net jei sudalyvavę konkurse ir neužimsite prizinės vietos, turėsite puikią treniruotę tiek sau tiek augintiniui. Tad jei veislės ringas yra gana anksti, o paroda vyksta toli nuo namų, vertėtų pasirūpinti vieta kur augintinis galėtų pailsėti, tam puikiai tiks narvas (nepamirškite prie jo pripratinti dar prieš parodą).

Kai jau būsite pasiruošę „karjeros“ pradžiai derėtų pasirinkti tinkamą parodą. Parodos skirstomos į tris pagrindines grupes: tarptautinės, regioninės ir klubinės/specializuotos.

Tarptautinė paroda (CACIB‘as) – ta didžiausios parodos rengiamos tarptautiniu mastu. Tad tokiose parodose dalyvių skaičius gerokai didesnis. Didesnė tikimybė pamatyti daugiau savos veislės atstovų ir susidurti su didesne konkurencija ringe. Parodoje teisėjauja tarptautinės kategorijos teisėjai.

Regioninė paroda (CAC‘as) – tai miesto klubo rengiama paroda. Čia susirenka dalyviai iš Lietuvos ir artimesnių kaimyninių šalių. Parodoje teisėjauja nacionalinės arba tarptautinės kategorijų teisėjai.

Klubinė/Specializuota paroda – tai paroda rengiama veislės klubo. Parodoje teisėjauja veislės specialistas (dažnai jos veisėjas). Tad galite sulaukti išsamesnio aprašymo.

Visos Lietuvoje vykstančios parodos ir informacija apie jas pateikiama www.kinologija.lt

Ir galiausiai lieka užsiregistruoti į parodą. Visų pirma norint užsiregistruoti į parodą derėtų įstoti į kokį nors klubą. Pravartu pasirinkti savo veislės klubą, taip susipažinsite su mylimos veislės augintojais, taip pat galėsite dalyvauti kitoje klubo veikloje.

Kai įstojote į klubą, būtent jis gali Jums padėti užsiregistruoti į parodą arba galite tai daryti savarankiškai.

Registruojantis į parodą būtina pateikti kilmės dokumentų kopiją, registracijos anketą bei apmokėjimo kvitą.

Jei Jūsų augintinis yra importuotas iš kitos šalies veislyno, prieš tai reikėtų užsiregistruoti Lietuvos šunų veislių knygoje ir gauti unikalų LŠVK numerį, kurio prireiks tiek registruojantis į parodą, tiek tvirtinant čempiono titulą.

Čempiono titulai

Kiekvieno šuns savininko dalyvaujančio šunų parodose vienas iš tikslų yra gauti čempiono titulą. Tačiau čia vėl susiduriama su ne vienu čempiono titulu.

Pats pirmasis kokį galite pasiekti yra LIETUVOS JAUNIMO ČEMPIONAS (LT JCH). Šis titulas gali būti suteikiamas šunims, turintiems ne mažiau kaip trijų titulų JN, LT JN, Kl.JN, suteiktų dviejų skirtingų teisėjų. Taigi šio titulo galite siekti būdami jaunimo klasėje ( 9-18 mėn.).

LIETUVOS ČEMPIONO (LT CH) titulas gali būti suteikiamas šunims:

  • turintiems ne mažiau kaip trijų LT CAC titulų (vienas jų turi būti gautas tarptautinėje arba veislės klubo parodoje), suteiktų dviejų skirtingų teisėjų;
  • turintiems ne mažiau kaip dviejų LT CAC titulų (vienas jų turi būti gautas tarptautinėje arba veislės klubo parodoje), suteiktų dviejų skirtingų teisėjų, bei FCI pripažįstamą darbinį diplomą (tinkamą pretenduoti į Tarptautinio grožio čempiono titulą);
  • turintiems ne mažiau kaip penkių LT CAC titulų, suteiktų trijų skirtingų teisėjų;

Tarp pirmo ir paskutinio LT CAC turi praeiti ne mažiau kaip vieneri metai. Titului gauti šuns kilmės dokumentuose turi būti mažiausiai dvi generacijos. LT JCH titulas atitinka vieną LT CAC titulą, tokiu atveju metai skaičiuojami nuo paskutinio JN titulo (uždariusio LT JCH) gavimo datos.

Tarp čempionų tikrai nepamiršti ir veteranai. LIETUVOS VETERANŲ ČEMPIONO (LT VCH) titulas gali būti suteikiamas šunims:

  • turintiems ne mažiau trijų titulų VN, LT VN, Kl.VN, suteiktų dviejų skirtingų teisėjų;
  • turintiems LT CH titulą ir vieną VN, LT VN, Kl.VN titulą.

LIETUVOS VEISLĖS KLUBO ČEMPIONAS (LT Kl.CH) – suteikiamas šunims, du kartus tapusiems klubo nugalėtoju arba vieną kartą tapusiems klubo nugalėtoju ir turintiems LT CH titulą.

Visi šalies čempiono titulai yra kiekvienoje šalyje. Tačiau jų suteikimo tvarka kiekvienoje šalyje gali skirtis. Lietuvos kinologų draugija yra sudariusi sutartį su kai kurių šalių kinologinėmis draugijomis, todėl kai kurių šalių čempionus galite užsidaryti palengvinta tvarka. Pvz tokių šalių kaip Latvija, Estija, Rusija, Baltarusija ir pan. tiek JCH tiek Ch titulus galite uždaryti jau turėdami Lietuvos atitinkamai JCH ir CH titulus ir gaudami vieną reikiamos klasės titulą. Šalių sąrašą su kuriomis yra sudarytos sutartys galite rasti Lietuvos kinologų draugijos tinklalapyje www.kinologija.lt

Rinkdami Baltijos šalių titulus galite įgyti dar vieną:

Baltijos jaunimo čempionas – BALT JCH – suteikiamas patvirtinus LT JCH, LV JCH, EST JCH titulus.

Baltijos čempionas – BALT CH – suteikiamas patvirtinus LT CH, LV CH, EST CH titulus.

Baltijos veteranų čempionas – BALT VCH – suteikiamas patvirtinus LT VCH, LV VCH, EST VCH titulus.

Tačiau vienas siekiamiausių titulų yra tarptautinis parodų arba tarptautinis grožio čpionas.

Tarptautinis grožio čempionas – Int.CH (CIB)– suteikiamas šunims surinkusiems keturis CACIB titulus trijose skirtingose šalyse, suteiktus mažiausiai trijų skirtingų teisėjų;

Tarp pirmo ir paskutinio CACIB titulo suteikimo datos turi praeiti mažiausiai 366 dienos. Int.CH titulas gali būti suteiktas tik šunims, kurių kilmės dokumentuose yra mažiausiai trys generacijos. Tarptautinio grožio čempiono titulą tvirtina FCI sekretoriatas, tarpininkaujant LKD.

Tarptautinis parodų čempionas – CIE – suteikiamas šunims, kurie pagal FCI reikalavimus privalo turėti darbinį diplomą, surinkusiems keturis CACIB titulus trijose skirtingose šalyse, suteiktus mažiausiai trijų skirtingų teisėjų, neatsižvelgiant į konkurenciją. Tarp pirmo ir paskutinio CACIB titulo suteikimo datos turi praeiti mažiausiai 366 dienos. CIE titulas gali būti suteiktas tik šunims, kurių kilmės dokumentuose yra mažiausiai trys generacijos. Tarptautinio parodų čempiono titulą tvirtina FCI sekretoriatas, tarpininkaujant LKD.

Tikimės, kad toks kiekis žinių Jūsų tikrai neišgasdins susidomėti parodomis. Parodos turi daugybę pliusų. Tai puikus būdas praleisti laiką su savo augintiniu bei bendraminčiais!

Iki susitikimo parodose!

Straipsnį parengė Skaistė Skibiniauskienė